Ogólne

17 celów dla lepszego jutra – Sustainable Development Goals

W ujęciu globalnym osiągnęliśmy poziom, w którym dalsza ekspansja gospodarcza, polityczna i technologiczna staje się zagrożeniem dla świata, w którym funkcjonujemy na co dzień, świata, który przekażemy następnym pokoleniom.

Jesteśmy dziećmi postępu technologicznego, żyjącymi w erze nieustannego rozwoju. Zmieniamy otaczający nas świat, przekształcamy go i dostosowujemy do naszych potrzeb. Konsumujemy, tworzymy, niszczymy, zużywamy – jest to nasz codzienny cykl, nie myślimy o konsekwencjach, długofalowych skutkach i sustainable development.

W ujęciu globalnym osiągnęliśmy poziom, w którym dalsza ekspansja gospodarcza, polityczna i technologiczna staje się zagrożeniem dla świata, w którym funkcjonujemy na co dzień, świata, który przekażemy następnym pokoleniom.

Przeciwko tym tendencjom w XX w. rozwinęła się koncepcja zrównoważonego rozwoju (Sustainable Development), zakładająca takie gospodarowanie zasobami, które ogranicza negatywne skutki postępu cywilizacyjnego, zapewniając tym samym lepszą przyszłość naszej planecie. Jednak górnolotna idea spotkała się z trudnościami w jej zastosowaniu. Przełom dokonał się dopiero w 1992 r., gdy ONZ przyjęło program Agenda 21, który proponował praktyczne sposoby wdrażania idei zrównoważonego rozwoju w życie lokalne społeczeństw.

Ale jak Sustainable Development ma się do AIESEC?

W 2015 r. podczas międzynarodowego kongresu ONZ zawiązała się oficjalna współpraca pomiędzy Organizacją Narodów Zjednoczonych, a organizacją AIESEC w imię realizacji celów z obszaru Sustainable Development przeznaczonych na lata 2015-2030.

Przedstawiciel ONZ – Ahmad Alhendawi podkreślił ważną rolę organizacji AIESEC, która poprzez kreowanie liderów, przyszłych przywódców świata ma pomóc we wdrażaniu wizji zrównoważonego rozwoju w ujęciu praktycznym. Wizje dialogu międzykulturowego, niesienia pokoju i tolerancji oraz upowszechnianie edukacji od zawsze łączyły te dwie organizacje, które teraz zjednoczyły się w imię walki o lepsze jutro.

W ramach współpracy z ONZ oddziały AIESEC zobowiązały się do wdrożenia w ujęciu lokalnym 17 celów zrównoważonego rozwoju (Sustainable Development Goals – SDG) – znajdziesz je tutaj. Naszą organizację tworzą jej członkowie. To właśnie młodzi, ambitni ludzie oraz ich wkład w rozwój cywilizacyjny przesądzą o tym, czy cele ONZ na najbliższe lata zostaną osiągnięte.

Global Volunteer wspiera Sustainable Development

Poprzez projekty jak Global Volunteer, czy Global Talent studenci mają realny wpływ na kształtowanie społeczności zarówno lokalnych, jak i tych biznesowych. Bardzo cenne jest w tym przypadku doświadczenie. To właśnie poznanie problemu w ujęciu praktycznym umożliwia znalezienia odpowiedniego rozwiązania. Dywagacje na temat zażegnania biedy, bezrobocia czy zapewnienia dostępu do edukacji byłyby bezowocne, gdyby nie aspekt praktyczny, poznawczy na który nacisk kładzie się w AIESEC od początku jego działalności. Mimo że obszar działań organizacji nie uległ diametralnym zmianom od 60 lat, zmieniło się znacznie postrzeganie jej przez światowych przywódców. Jeszcze nigdy nie przykładano tak wielkiej wagi w ujęciu globalnym do kształtowania młodych liderów, dlatego właśnie działalność organizacji takich jak AIESEC zyskuje na znaczeniu w dzisiejszych realiach, umacniając pozycję ONZ wśród kolejnych pokoleń, wdrażając jej koncepcje w życie i rekrutując młodych ludzi, którzy w przyszłości będą mieli swój udział w świadomym i zrównoważonym kreowaniu świata równowagi i dobrobytu.

„Young people drive change, but they are not in the driver’s seat. I agree – and I call for giving them the „license” to steer our future.” – Sekretarz Generalny ONZ Ban Ki-moon

Realizacja Sustainable Development Goals

Realizacja Sustainable Development Goals jest działaniem długofalowym i skomplikowanym, ale dzięki zaangażowaniu wolontariuszy i praktykantów możemy oddziaływać na cały świat. Rozwijając lokalne społeczności, każdy z nas może stać się autorem lepszego jutra, niezależnie od skali, na którą działa.

Co Ty możesz zrobić dla koncepcji zrównoważonego rozwoju? Czytanie o wielkich ideach bardzo często przytłacza i daje wrażenie bezradności. Znajdujemy w miarę ciekawy artykuł, poświęcamy mu 10 minut życia, stwierdzamy, że treść nawet do nas przemawia, a następnie zapominamy, wracamy do rzeczywistości. Tak być nie musi. Jako młody, świadomy człowiek masz pełne prawo decydować o tym, w jakim świecie żyjesz, a nawet wpływać na jego dzisiejszy obraz. Jedyne, co musisz zrobić to wyjść naprzeciw możliwościom, które na Ciebie czekają.

Chcesz wpływać na otaczający Cię świat? Nic prostszego, wyjedź jeszcze w tym roku na wolontariat wraz z Global Volunteer, zaangażuj się w życie lokalnych społeczności w egzotycznych krajach na całym świecie! Interesują Cię bardziej płatne praktyki i doświadczenie zawodowe? Nie mogłeś lepiej trafić! Wraz z Global Talent poznasz realia pracy w rozwijających się przedsiębiorstwach i zdobędziesz cenną, praktyczną wiedzę.

Sprawdź możliwości, jakie daje wolontariat Global Volunteer

Zrównoważony rozwój to coś więcej niż pusta teoria, to realne działanie realizowane w celu ochrony tego, co posiadamy, co współtworzymy, naszego świata. Przyjmijmy to wyzwanie dla siebie i dla przyszłych pokoleń.

Autor: Kacper Raszkiewicz